Właściwości lecznicze mleka kokosowego

Coconaut milk produkowane jest z miąższu wydobytego ze skorupy orzecha kokosowego. Podstawowym składnikiem mleka kokosowego są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Przypisuje się im wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Mleko kokosowe można z powodzeniem przygotować samemu na bazie wiórków kokosowych. Coconaut milk wytwarza się z miąższu kokosowego orzecha, dzięki połączeniu stałego miąższu z wodą. Cechuje się białym kolorem, kremową gęstą konsystencją oraz charakterystycznym kokosowym smakiem i aromatem.

W jaki sposób powstaje mleko kokosowe?

Coconaut milk otrzymuje się za pomocą mechanicznej ekstrakcji miąższu kokosa wraz z dodatkiem wody. Skład mleka kokosowego uzależniony jest od ilości wody, którą należy użyć do ekstrakcji. To wpływa na uzyskaną konsystencję oraz zawartość tłuszczu. W procesie jednoetapowej ekstrakcji uzyskuje się mleko zawierające 52 procent wody, a także 38 procent tłuszczu. Mleko kokosowe to emulsja, która nie ulega rozwarstwieniu się dzięki naturalnie zawartym emulgatorom. Przemysłowa produkcja mleka obejmuje kilka etapów. W pierwszej kolejności następuje oczyszczenie orzechów kokosowych, następnie procesowi podlega rozwiercenie oraz wydobycie wody kokosowej. Kolejnym etapem jest zdejmowanie łupin za pomocą specjalnie przystosowanej maszyny. Ostatni etap produkcji mleka polega na rozdrobnieniu miąższu kokosa oraz mechaniczna ekstrakcja mleka, pasteryzacja i pakowanie do puszek. Mleko kokosowa produkowane jest w dwóch wersjach, to jest pełnotłuste oraz odtłuszczone. 

Właściwości lecznicze mleka

Ze względu na nasycone kwasy tłuszczowe oraz na to, że mleko kokosowe jest wysokokaloryczne, włączenie go do diety odchudzającej lub prozdrowotnej może budzić spore wątpliwości. Jednak badania naukowe pokazują, że coconaut ma korzystne właściwości lecznicze.

Kontynuuj czytanie

Wpływ mleka kokosowego na metabolizm i masę ciała

Mleczko kokosowe produkowane jest przy użyciu miąższu coconaut. Podstawowym składnikiem orzechów kokosowych są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. To właśnie im przypisywane jest bardzo dużo prozdrowotnych właściwości zdrowotnych. Mleko kokosowe można z powodzeniem przygotować samemu. Wystarczy do pokruszonych wiórek kokosowych dolać wody, moczyć je przez dłuższy czas i gotowe. Mleko kokosowe wytwarzane jest z miąższu. Ma on śnieżnobiały kolor oraz bardzo gęstą konsystencję, a także charakterystyczny kokosowy zapach i smak. Woda kokosowa bardzo często mylona jest z mlekiem kokosowym. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów, by nie doszło do pomyłki.

Jaki jest wpływ mleka kokosowego na nasz metabolizm oraz masę ciała?

Jest szereg badań, które potwierdzają korzystny wpływ kwasów tłuszczowych zawartych w kokosie. Wpływają one na masę ciała, a także na metabolizm i ostatecznie na zawartość naszej tkanki tłuszczowej. Zdecydowana większość tłuszczów zawartych w mleku kokosowym stanowią zdrowe kwasy tłuszczowe. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na metabolizm człowieka. Transportowane są bezpośrednio do wątroby, która zamienia je w energię. Kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie wpływają na zmniejszenie naszego apetytu, a dzięki temu zmniejsza się ilość zjadanych przez nas kalorii. Zdrowe kwasy zwiększają zużycie energii, a następnie przyspieszają spalanie tłuszczu. Jak pokazują badania osoby otyłe, podczas spożycia mleka kokosowego wykazały spadek całkowitej masy ciała.

Wpływ mleka kokosowego na stan zapalny


Kwasy tłuszczowe zawarte w mleku kokosowym wyciszają stan zapalny towarzyszący reumatyzmowi oraz innym chorobom autoimmunologicznym. Badania naukowców na szczurach i myszach potwierdziło tę zależność. Kwas laurynowy zawarty w kokosie ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. 

Kontynuuj czytanie

Właściwości oraz zastosowanie kokosa

Konjac makaron – bee.pl jest tradycyjnym azjatyckim produktem, który nie zawiera cukru, glutenu ani kalorii. Jego głównym składnikiem jest błonnik, dokładniej glukomannan, który nie ulega trawieniu, dając tym samym uczucie sytości. Polecany jest szczególnie dla osób na diecie ograniczającej spożycie węglowodanów, ale może z powodzeniem stanowić uzupełnienie każdego zdrowego jadłospisu.

Czym charakteryzuje się makaron konjac?

Makaron konjac wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, że nie posiada praktycznie kalorii. Dodatkowo nie zawiera glutenu ani konserwantów. Konjac jest doskonałym źródłem witaminy A, E, C, D oraz witamin z grupy B. To także bogactwo wielu drogocennych pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, miedź, fosfor oraz potas. Dzięki wysokiej zawartości błonnika jest propozycją na sycący i niskokaloryczny posiłek.

Dla kogo polecany jest makaron konjac?

Niskokaloryczny makaron konjac polecany jest przede wszystkim dla osób stosujących dietę ograniczającą podaż węglowodanów w jadłospisie. Jako jedyny makaron dozwolony jest na restrykcyjnej diecie ketogenicznej. To także doskonały zamiennik tradycyjnego makaronu dla tych, którzy chcą zadbać o linię i zrzucić nadprogramowe kilogramy. Błonnik daje uczucie sytości, zmniejszając uczucie głodu i zapobiegając podjadaniu pomiędzy posiłkami. Jego właściwości docenią również alergicy, którzy nie tolerują glutenu, laktozy oraz jaj.

Jak przygotowywać makaron konjac?

Konjac nie posiada wyraźnego smaku i chłonie aromat przygotowywanej potrawy. Z tego względu, można przygotować go na wiele sposobów, dodając do ulubionego sosu z mięsem lub warzywami. Przed przygotowaniem należy go przepłukać pod zimną wodą, a następnie dodać do przygotowywanej potrawy. Nie wymaga gotowania, jest gotowy do spożycia od razu po wyjęciu z opakowania. Dobrze komponuje się z sosami na bazie pomidorów i śmietany, co pozwala na jego wykorzystanie podczas przygotowywania tradycyjnej carbonary lub bolognese. Dzięki znikomej ilości kalorii nawet podczas niskokalorycznej diety można pozwolić sobie na spożywanie ulubionych dań makaronowych, bez obawy o dodatkowe kilogramy!

 

Kontynuuj czytanie